وظیفه دانشگاه علمی کاربردی تربیت «شخصیت تولیدگر» است

سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی قم در گفتگو با خبرگزاری ایسنا؛

سرپرست مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان قم گفت: وظیفه دانشگاه‌های علمی کاربردی ایجاد شغل نیست بلکه وظیفه ذاتی آنها تولید دانش است.
سیده شبنم فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، با تاکید بر این که وظیفه دانشگاه‌ جامع علمی_کاربردی ایجاد شغل نیست بیان کرد: وظیفه ذاتی دانشگاه تولید دانش است؛ دانشگاه‌ها نسبت به تولید دانش مسئولیت دارند و نباید مسئولیتی غیر از این را بپذیرند، درحال حاضر دانشگاه ها یا مسئول تولید اشتغال برای قشر نیازمند جامعه شده اند و یا تبدیل به راهی  برای تئوری حضور فن‎گرایان شدند.
وی افزود: مسئولیت دانشگاه‎ها نسبت به تولید دانش، مسئولیتی است که هرگز نباید فراموش شود، در صورت فراموشی، اعتماد جامعه نسبت به دانشگاه‌ها از دو منظر از بین می‌رود؛ اول اینکه مردم جامعه به علمی که از سوی دانشگاه تولید می‌شود بی اعتماد می شوند چون لحظه به لحظه نتایج این علم در حال تغییر است و این دانش هیچ ضمانتی برای صحیح بودن ندارد.  و منظر دیگر اینکه بدون دانش دانشگاه‌ها نمی توانند  بحران‌های موجود در کشور را حل کنند، چون قبل از آن نسبت به تولید دانش آن بی توجه بوده اند در نتیحه یا در این بحران‌ها مسئولیت قبول نکرده‌اند و یا در صورت تقبل مسئولیت، بیشتر ویران کرده اند.
فاطمی با بیان اینکه این اعتماد از دست رفته در صورتی بازمی‌گردد که دانشگاه‌ها بدانند مسئولیت و وظیفه آنها تولید دانش است، عنوان کرد: امروزه دانشگاه‌های علمی_کاربردی در معرض این خطر قرار دارند که از تولید دانش به سمت تولید شغل رفته‌ و وظیفه اصلی خود را فراموش کنند.
سرپرست مرکز علمی-کاربردی جهاد دانشگاهی استان قم افزود: لازم است در دانشگاه‌های علمی_کاربردی شعاری تحت عنوان “شخصیت تولیدگر” را رواج دهیم؛ به این معنا که به جای شغل و  مهارت شخصیتی تولیدگر در دانشجو بپرورانیم.
وی با اشاره به اینکه شخصیت تولیدگر دارای مؤلفه‌های زیادی است بیان کرد: دو بازوی مهم در ایجاد موفقیت “ایجاد فضای گفتمان اجتماعی” و “مواجهه انتقادی با جامعه” است؛ هر زمان این دو بازو درست شوند، ما دانشگاه موفقی خواهیم داشت. و هر دانشجو شخصیت و فردیت پیدا می کند که بعدا می تواند به کار جامعه بیاید.
سرپرست مرکز آموزش علمی_کاربردی جهاد دانشگاهی استان قم ضمن اشاره به برخی ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی مسیری طولانی در پیش دارد ادامه داد:‌ وظیفه جهاد دانشگاهی چیدن استراتژی برای حل بحران‌های کشور است که لازمه تحقق آن کمک سیاست‌های بالا دست به جهاد است، لذا استراتژی شخصیت تولید گر می تواند با کمک جهاد و همت جهادگران محقق شود.
آمادگی مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قم جهت پذیرش دانشجو
گفتنی است؛ ثبت نام دوره کاردانی فنی و دوره های کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قم، همزمان با سراسر کشور برای ورودی مهر ماه 98 از 27مرداد ماه سال جاری و همچنین دوره های فناوری و کارشناسی حرفه ای نظام آموزش مهارتی از دوم شهریور ماه آغاز می شود.
رشته های فنی فناوری اطلاعات – اینترنت و شبکه های گسترده، کاردانی فنی شبکه های کامپیوتری، کاردانی فنی نرم افزار – برنامه سازی کامپیوتری، کاردانی حرفه ای هنرهای تجسمی_گرافیک، کاردانی حرفه‌ای هنرهای تجسمی – عکاسی و کاردانی حرفه‌ای عکاسی خبری از جمله رشته‌های دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قم در مقطع کاردانی است.
رشته های مقطع کارشناسی این دانشگاه نیز شامل کارشناسی حرفه ای گرافیک_پوستر  نشانه، کارشناسی حرفه ای گرافیک_تصویر سازی، مهندسی فناوری اطلاعات_تجارت الکترونیک، مهندسی فناوری اطلاعات_ فناوری اطلاعات و مهندسی فناوری شبکه های کامپیوتری است.